در مورد ارگانیک بیشتر بدانید!

در مورد ارگانیک بیشتر بدانید!

مفهوم لغت ارگانیک و تاریخچه آن:

ریشه این لغت به زبان انگلیسی میانه بازمی‌گردد. کلمه یونانی (به لاتین: organikos) که در دهه ۱۵۱۰ میلادی به معنای عضو یا ابزار بکاررفته است. معنای آن به عنوان “موجوات زنده ارگانیزه” نیز نخستین بار در سال ۱۷۷۸ میلادی ثبت شد.  و معنای آن به عنوان “بدور از کود و آفت کش شیمیایی  نیز در سال ۱۸۳۱ میلادی به ثبت رسید. (ویکی پدیا)

 

نحوه تولید مواد ارگانیک در خاک:

ماده ارگانیک در خاک توسط کرم‌های خاکی شکسته می‌شود و خاکی حاوی مواد ارگانیک تولید می کند. خاکی که به لحاظ ماده ارگانیک قوی باشد، مواد مغذی بیشتری تولید می‌کند.

 

محصولات ارگانیک:

محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که اولاً منشأ آن کاملاً طبیعی باشد. ثانیاً در فرایند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌شود، استفاده نشده باشد. به عنوان مثال یک کرم مرطوب‌کننده صد در صد ارگانیک، محصولی است که اولاً تمام مواد تشکیل دهنده آن طبیعی باشند، ثانیاً در مراحل تولید محصول از کشت مواد اولیه تا بسته‌بندی نهایی، هیچ نوع ماده شیمیایی به آن اضافه نشده باشد. از جمله کودها و آفت کش‌های شیمیایی، نگهدارنده‌های شیمیایی و غیره. این توضیح در تولید محصولات غذایی هم صدق می کند. قطعا محصولی ارگانیک است که از مواد اولیه طبیعی تهیه شود. یعنی در کشت و تولید مواد اولیه هیچ دخالت ماده شیمایی از قبیل نگهدارنده نباشد. بنابراین محصولات ارگانیک عموما ماندگاری کمی دارد و آن به لحاظ نداشتن نگهدارنده است. و این محصولات همیشه به روز هستند و می توان با امنیت و آرامش خاطر آنها را مصرف کرد.

 

کشاورزی ارگانیک

مربوط به روش‌های کشت و زرع سنتی رو به مدرن که بدون استفاده از کودهای شیمیایی و آفت کش‌های سنتتیک (کارخانه‌ای) و مواد محرکه رشد گیاه است و محصول‌های غذائی ارگانیک تولید می‌کند. یعنی ممکن است در مزرعه ای آبیاری قطره ای صورت گیرد یا برداشت محصولات مکانیزه باشد اما در کشت از هیچ گونه کود شیمیایی استفاده نمی شود و مواد غذایی تولید شده عاری از مواد شیمیایی مضرند

در مورد ارگانیک بیشتر بدانید!

نیکاتیس ارگانیک